Saturday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

AGWSR, Ackley 57, Hudson 39

Algona 56, Humboldt 45

Ankeny Christian Academy 77, Eddyville-Blakesburg-Fremont 44

Aplington-Parkersburg 56, Sumner-Fredericksburg 23

Baxter 52, Colo-NESCO 24

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 63, Lawton-Bronson 36

Calamus-Wheatland 56, Prince of Peace Prep, Clinton 55

Cedar Rapids, Kennedy 54, Dubuque, Hempstead 47

Chariton 72, Newton 60

Clarksville 62, Tripoli 25

Council Bluffs, Abraham Lincoln 65, Bellevue East, Neb. 58

Davenport, North 52, Clinton 34

Dubuque, Senior 67, Iowa City High 41

Eddyville-Blakesburg-Fremont 65, Albia 53

Epworth, Western Dubuque 50, Tipton 40

Fort Dodge 61, Mason City 41

GMG, Garwin 68, North Tama, Traer 65

Grinnell 68, Knoxville 63

Indianola 68, Mount Pleasant 48

Iowa City West 64, Cedar Rapids Xavier 45

Iowa Valley, Marengo 66, Tri-County, Thornburg 41

Linn-Mar, Marion 66, Cedar Falls 62, OT

Lisbon 55, Midland, Wyoming 38

Louisville, Neb. 52, Council Bluffs, Thomas Jefferson 41

Maquoketa 59, West Delaware, Manchester 50

Marion 40, Mount Vernon 32

North Cedar, Stanwood 68, Bellevue 48

North Fayette Valley 61, Kee, Lansing 54

Ogden 62, Panorama, Panora 51

Oskaloosa 68, Norwalk 47

PCM, Monroe 50, South Hardin 44

Pleasant Valley 51, Camanche 50

Prairie du Chien, Wis. 58, Decorah 55

Regina, Iowa City 60, Solon 55

Sigourney 61, Eldon Cardinal 47

Sioux City, West 82, LeMars 59

Turkey Valley, Jackson Junction 45, Clayton Ridge, Guttenberg 29

Wapsie Valley, Fairbank 66, Oelwein 64

Waukee 45, Valley, West Des Moines 44

Weeping Water, Neb. 74, Heartland Christian 30

West Fork, Sheffield 75, Bishop Garrigan 57

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Bondurant Farrar vs. Carlisle, ppd. to Feb 9th.

Colo-NESCO vs. Martensdale-St. Marys, ppd. to Feb 9th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aplington-Parkersburg 48, Sumner-Fredericksburg 36

Bondurant Farrar 67, Carlisle 62

Cedar Falls 78, Cedar Rapids, Washington 60

Cedar Rapids Xavier 65, Epworth, Western Dubuque 50

Clarksville 65, Tripoli 47

Council Bluffs, Abraham Lincoln 56, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 48

Grundy Center 59, Montezuma 44

Indianola 54, Mount Pleasant 44

Iowa City West 57, Wahlert, Dubuque 22

LeMars 43, Sioux City, West 41

Linn-Mar, Marion 56, Iowa City High 30

Muscatine 61, Burlington 34

Nebraska City Lourdes, Neb. 48, Sidney 37

North Scott, Eldridge 57, Bettendorf 45

Norwalk 53, Oskaloosa 32

Prairie, Cedar Rapids 65, Waterloo, East 32

Sigourney 51, Pekin 27

Waterloo, West 68, Cedar Rapids, Jefferson 36

Class 1A Region 1=

First Round=

George-Little Rock 70, Harris-Lake Park 50

Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 62, Trinity Christian High School 33

Class 1A Region 2=

First Round=

Newman Catholic, Mason City 70, North Iowa, Buffalo Center 45

Turkey Valley, Jackson Junction 73, West Central, Maynard 45

Class 1A Region 3=

First Round=

Dunkerton 42, Edgewood-Colesburg 36

Class 1A Region 4=

First Round=

Meskwaki Settlement School 45, B-G-M 26

Class 1A Region 5=

First Round=

Burlington Notre Dame 60, New London 39

Class 1A Region 6=

First Round=

Lenox 52, Mormon Trail, Garden Grove 8

Class 1A Region 8=

First Round=

Ar-We-Va, Westside 53, Riverside, Oakland 35

Boyer Valley, Dunlap 69, Whiting 14

Class 2A Region 1=

First Round=

Boyden-Hull 56, Hinton 21

Central Lyon, Rock Rapids 58, Western Christian 52

Rock Valley 62, Lawton-Bronson 53

West Lyon, Inwood 71, Sibley-Ocheyedan 27

Class 2A Region 2=

First Round=

East Sac County 70, Alta-Aurelia 42

Emmetsburg 48, Manson Northwest Webster 36

Ridge View 71, Hartley-Melvin-Sanborn 47

St. Edmond, Fort Dodge 51, Belmond-Klemme 29

Class 2A Region 3=

First Round=

Hudson 39, BCLUW, Conrad 28

Lake Mills 57, Eagle Grove 52

Wapsie Valley, Fairbank 51, Denver 45

West Fork, Sheffield 46, Central Springs 33

Class 2A Region 4=

First Round=

Beckman, Dyersville 49, Clayton Ridge, Guttenberg 28

Belle Plaine 46, Lisbon 35

East Buchanan, Winthrop 49, Alburnett 25

South Winneshiek, Calmar 66, Postville 17

Class 2A Region 5=

First Round=

Danville 47, Durant-Bennett 45

Highland, Riverside 58, Columbus Community, Columbus Junction 22

Northeast, Goose Lake 48, North Cedar, Stanwood 41

Regina, Iowa City 49, Wapello 26

Class 2A Region 6=

First Round=

East Marshall, LeGrand 57, Colfax-Mingo 33

Mount Ayr 73, Interstate 35,Truro 50

Pella Christian 61, Pleasantville 18

Class 2A Region 7=

First Round=

Earlham 50, West Central Valley, Stuart 33

Ogden 46, South Hamilton, Jewell 37

Southwest Valley 40, AC/GC 38

Woodward-Granger 40, Madrid 27

Class 2A Region 8=

First Round=

A-H-S-T-W, Avoca 67, Tri-Center, Neola 41

Logan-Magnolia 50, Missouri Valley 32

St. Albert, Council Bluffs 61, Underwood 47

West Monona 52, MVAO-CO-U 38

Class 3A Region 1=

Quarterfinal=

Algona 70, OA-BCIG 39

Estherville Lincoln Central 41, Spirit Lake 36

MOC-Floyd Valley 48, Sheldon 32

Sioux Center 49, Okoboji, Milford 48

Class 3A Region 2=

Quarterfinal=

Carroll 61, Greene County 26

Clear Lake 75, PAC-LM 31

Kuemper Catholic, Carroll 71, Southeast Valley 24

Roland-Story, Story City 56, Humboldt 43

Class 3A Region 3=

Quarterfinal=

Crestwood, Cresco 47, Union Community, LaPorte City 17

Forest City 48, Garner-Hayfield/Ventura 44

New Hampton 71, Columbus Catholic, Waterloo 47

Osage 55, Hampton-Dumont-CAL 40

Class 3A Region 4=

Quarterfinal=

Assumption, Davenport 53, Camanche 37

Monticello 50, Tipton 42

North Fayette Valley 42, Anamosa 37

Waukon 67, Oelwein 41

Class 3A Region 5=

Quarterfinal=

Center Point-Urbana 68, Solon 32

Central Lee, Donnellson 64, West Liberty 44

Louisa-Muscatine 61, West Burlington 34

Mid-Prairie, Wellman 48, Mount Vernon 42

Class 3A Region 6=

Quarterfinal=

Benton Community 35, Williamsburg 33

Clarion-Goldfield-Dows 50, Nevada 36

Iowa Falls-Alden 79, South Hardin 16

West Marshall, State Center 57, Vinton-Shellsburg 34

Class 3A Region 7=

Quarterfinal=

Centerville 62, Davis County, Bloomfield 49

North Polk, Alleman 62, Chariton 27

PCM, Monroe 59, Albia 36

South Tama County, Tama 64, Eddyville-Blakesburg-Fremont 30

Class 3A Region 8=

Quarterfinal=

Creston 66, Clarke, Osceola 37

Des Moines Christian 59, Saydel 15

Red Oak 77, Clarinda 21

Shenandoah 61, Atlantic 41

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Mount Vernon vs. Marion, ppd. to Feb 9th.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Associated Press

Associated Press

More Sports
StormtraCk 7 Weather
Waterloo
Cedar Rapids
13°
Iowa City
16°
Dubuque
16°
Decorah
12°
Charles City
12°
Washington
14°
Prairie Du Chien
Connect with KWWL
Top Sports Stories
Scroll to top
Skip to content